Skip to content

KBCS Fund Drive

Your financial support keeps the diverse music and progressive news and public affairs you count on going strong. Call 425-564-5000 or click the "Donate Now" button. Thank you in advance for making KBCS possible!

$100,000 Goal

66.46%

Drive ends: September 15, 2019

Please enable your javascript to have a better view of the website. Click here to learn more about it.
page.php

Events

Follow the venue link for concert and ticket information

SEPTEMBER

9.13-15: Tower of Power – Dimitriou’s Jazz Alley

9.13: Joseph with Deep Sea Diver – Showbox

9.13: Hot Tuna Electric & David Bromberg Quintet – The Moore Theatre

9.14: Kristen Grainger & True North – Open Space, Vashon Island

9.14: Maggie Rogers: Heard It In A Past Life World Tour – Washington Music Theater (WAMU Theater)

9.14: An Evening with Mark Knopfler – Chateau Ste Michelle Winery

9.15: An Evening with Mark Knopfler – Chateau Ste Michelle Winery

9.15: WHY? with Barrie – Neumos

9.16: Brian Wilson (performing “Friends” & Greatest Hits) and The Zombies (performing Odessey & Oracle) – The Paramount Theatre

9.17-18: Elton John – Tacoma Dome – 9/17 & Tacoma Dome 9/18

9.19: The California Honeydrops – The Neptune Theatre

9.20: Peter Bradley Adams – Ballard Homestead

9.20: Andrew Duhon w/ Avid Dancer – The Sunset Tavern

9.20: Earth, Wind & Fire – Chateau Ste Michelle Winery

9.21: Clinton Fearon & The Boogie Brown Band – Nectar Lounge

9.21: India Aria – Edmond Center for the Arts, Edmonds

9.21: John Whelan – Phinney Center Concert Hall (Brick Building) 

9.21: Pokey LaFarge (solo) and Jack Klatt – Ballard Homestead

9.21: Earth, Wind & Fire – Chateau Ste Michelle Winery

9.22: John Prine – ZooTunes at Woodland Park Zoo

9.23: Lucibela – The Royal Room

9.24: Glen Hansard – The Moore Theatre

9.24-25: Hot Club of Cowtown – Dimitriou’s Jazz Alley

9.25: Luke Plumb in Concert with special guest Stanley Greenthal – Rendezvous Jewelbox Theater

9.25: Kristin Hersh Electric Trio with Fred Abong – Tractor Tavern

9.25: Nightmares on Wax – Nectar Lounge

9.25: Marc Broussard and Samantha Fish – The Neptune Theatre

9.26: Jackie Greene – Tractor Tavern

9.27: Jackie Greene – Tractor Tavern

9.27: Daniel Champagne – Egan’s Ballard Jam House

9.27: Luke Plumb in Concert with special guest Stanley Greenthal – Center Church on Lopez Island

9.27: Jeffrey Foucault – Ballard Homestead

9.27: Wax Tailor –  Neptune Lounge

9.27: Vampire Weekend – Washington Music Theater (WAMU Theater)

9.27: Kate Dinsmore & Kathleen Murray – Conor Byrne Pub

9.28: Luke Plumb in Concert with special guest Stanley Greenthal – Firehouse Arts & Events Center,  Bellingham

9.28: Pete’s Posse – Phinney Center Concert Hall, Brick Building

9.28: Japan Week: Festival Day – Bellevue College

9.29: Jason Hawk Harris w/ Massy Ferguson, Wonderly Road – Tractor Tavern

9.29: Jim Kweskin & Meredith Axelrod – Phinney Center Concert Hall, Brick Building

9.30: An Intimate Evening with Bettye LaVette – The Triple Door

 

OCTOBER

10.2: Los Lobos – Kirkland Performance Center

10.2: Lana Del Rey – Washington Music Theatre (WAMU Theatre)

10.2: Skerryvore – The Triple Door

10.3: Amy Lavere – Hotel Albatross in Seattle

10.3: Los Lobos – Edmond Center for the Arts, Edmonds 

10.3: Rising Appalachia – Neptune Theatre

10.3: Damien Jurado – The Tractor Tavern

10.3-4: The New Mastersounds – Nectar Lounge

10.5: Windborne  – Phinney Center Concert Hall, Brick Building 

10.6: Kishi Bashi – The Showbox SoDo

10.6: Keb Mo (solo) – The Moore Theatre

10.7: Jontavious Willis – Dimitriou’s Jazz Alley

10.8: The Waterboys – The Neptune Theatre

10.8: Del McCoury Band – The Triple Door

10.8: Black Joe Lewis- Tell ‘Em What Your Name Is 10th Anniversary Tour – The Tractor Tavern

10.10: Lula Wiles & Cahalen Morrison – The Auditorium, University Heights Center (UHeights)

10.10: Hiss Golden Messenger – The Tractor Tavern

10.11: Hiss Golden Messenger – The Tractor Tavern

10.11: Conversations With Nick Cave: An Evening of Talk & Music – The Moore Theatre

10.11:  Del Rey – Couth Buzzard Books

10.11: Joan Shelley – The Auditorium, University Heights Center (UHeights)

10.11: Christone “Kingfish” Ingram with The Cerny Brothers – Barboza

10.12: JJ Grey – The Triple Door

10.12: Fru Skagerrak – Phinney Center Concert Hall, Brick Building

10.12: The Julian Lage Trio – Columbia City Theatre

10.15: Faye Webster – Barboza

10.15: Aldous Harding – The Tractor Tavern 

10.16: Aldous Harding – The Tractor Tavern 

10.17-20: Madeleine Peyroux – Dimitriou’s Jazz Alley 

10:18: The Black Pumas – Neumos

10.18: Son Volt Special Guest: Peter Bruntnell – The Neptune Theatre

10.18: The Brothers Comatose w/ Goodnight, Texas – The Tractor Tavern

10.19: The Brothers Comatose w/ Goodnight, Texas – Tractor Tavern

10.19: Johnsmith  – Phinney Center Concert Hall, Brick Building 

10.19: Andrew Bird Special Guest: Meshell Ndegeocello – The Paramount Theatre

10.19: Devendra Banhart with special Guest: Daniel Higgs – The Moore Theatre

10.20: Erin Costelo – McMenamins Anderson School, Bothell

10.21: Erin Costelo – McMenamins Elks Temple, Tacoma

10.22: Lucy Dacus with Liza Anne –  Neumos

10.22: Sara Bareilles: Amidst The Chaos Tour 2019 with Emily King – CenturyLink Field

10.22: Lukas Graham – The Moore Theatre

10.22-23: Leo Kottke – Dimitriou’s Jazz Alley

10.24: CAAMP – The Showbox

10.24: The Small Glories – Ballard Homestead

10.24: Black Belt Eagle Scout – The Tractor Tavern

10.25: Tyler Childers Special Guest: Courtney Marie Andrews – The Paramount Theatre

10.26: Shovels & Rope with special Guest: John Paul White – The Neptune Theatre

10.26: Alan Reid and Rob van Sante  – Phinney Center Concert Hall, Brick Building 

10.26: The Talbott Brothers – The Auditorium, University Heights Center (UHeights)

10.27: The Reverend Peyton’s Big Damn Band – The Tractor Tavern

10.26: Big Thief – The Moore Theatre 

10.27 & 10.29: Davina and The Vagabonds – Dimitriou’s Jazz Alley

10.30: Cat Power – The Showbox

10.31: Brent Cobb & Them w/ special guest Hailey Whitters, Sucker for a Good Time Tour – The Tractor Tavern

 

NOVEMBER

11.1: Massy Ferguson w/ Sarah Gerritsen and the Shadow Catchers (trio) – The Triple Door

11.1: Frankie Cosmos – Fawcett Hall at Alma Mater in Tacoma

11.2: Spencer & Rains – Phinney Center Concert Hall, Brick Building 

11.1-3: Reckless Kelly – The Tractor Tavern

11.3: Charley Crockett – Tractor Tavern

11.3: Frankie Cosmos – The Laser Dome at the Pacific Science Center

11.3: The Lasses – Phinney Center Concert Hall, Brick Building 

11.5: Peter Hook & The Light Performing New Order’s Technique and Republic – The Neptune Theatre

11.5: Justin Townes Earle w/ Jonny Two Bags – The Tractor Tavern

11.7-10: Philip Bailey – Dimitriou’s Jazz Alley

11.8: Jesca Hoop, Ken Stringfellow (of The Posies), Chloe Foy – St Mark’s Cathedral

11.9: Kuinka – Nectar Lounge

11.10: Bruce Cockburn – Neptune Theatre

11.10: Hanneke Cassel Band – Phinney Center Concert Hall, Brick Building 

11.11-12: Over the Rhine – The Triple Door

11.12: Vetiver – Tractor Tavern

11.13: Penny & Sparrow with special Guests: Lily & Madeleine  – The Neptune Theatre

11.13: Craig Finn with Cassandra Jenkins – The Triple Door

11:14: Son Little – The Crocodile

11.15: Rodney Crowell – Edmonds Center for the Arts, Edmonds

11:16: Drew Holcomb and The Neighbors, Dragons Tour Special Guests: Birdtalker – The Neptune Theatre

11.16-17: Ray LaMontagne and Kacy & Clayton – The Moore Theatre

11.18: The Cinematic Orchestra – The Neptune Theatre

11.18: A Tuba to Cuba: The Preservation Hall Jazz Band with Yusa and Special Guests – Benaroya Hall

11.19: The Milk Carton Kids – Tractor Tavern

11.21: Julia Jacklin with Christian Lee Hutson – Neumos

11.21: An Evening w/ Tim O’Brien Band *partially seated* – The Tractor Tavern

11.22-30: Taj Mahal Quartet – Dimitriou’s Jazz Alley

11.23: The Black Keys, Modest Mouse, & Shannon and the Clams – Tacoma Dome

11.23-24: Sleater-Kinney – The Paramount Theatre

11.24: Katie Kuffel, Girl Blue, Kate Dinsmore – The Triple Door

11.29: Thievery Corporation – The Showbox

 

DECEMBER

12.1: Taj Mahal Quartet – Dimitriou’s Jazz Alley

12.1: Thievery Corporation – The Showbox

12.3: Bedouine – The Triple Door

12.6: Allah-Las, Mapache and Tim Hill – Neumos

12.10: Charlie Hunter and Lucy Woodward – Dimitriou’s Jazz Alley

12.11: Mary Chapin Carpenter & Shawn Colvin – Benaroya Hall 

12.11: Charlie Hunter Trio ft. Lucy Woodward and Derrek Phillips – Dimitrou’s Jazz Alley

12.12: Lee Fields & The Expressions – Neumos

12.13: Lola Kirke  – Sunset Tavern

12.13-15: Brandi Carlile with the Seattle Symphony: Right Now Is At The Speed Of Light with The Secret Sisters – Benaroya Hall

12.14: Hot Buttered Rum – Nectar Lounge

12.20: Fruit Bats – The Tractor Tavern

12.21: Fruit Bats – The Tractor Tavern

12.31: New Year’s Eve with Curtis Salgado – The Triple Door

 

JANUARY 2020

1.24-26: Bellingham Folk Festival

 

FEBRUARY

2.20-22: Branford Marsalis Quartet – The Triple Door

 

MARCH

3.24: Joan Osborne & The Weepies – Edmonds Center for the Arts

 

MAY

5.20: Hot Club of Cowtown and Davina and The Vagabonds – Admiral Theatre in Bremerton